20.01.2025

Голова Нацбанку Смолій йде у відставку “через політичний тиск”

Ваша реклама

Голова Нацбанку Яків Смолій вирішив піти у відставку через політику, – ВВС Україна.

“Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це унеможливлює ефективне виконання мною як Головою покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Національного банку та взаємодію з іншими державними органами”, – цитує пресслужба Смолія.

“Своєю відставкою я прагну застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні”, – додає Яків Смолій.

Хто саме систематично чинив політичний тиск на НБУ, Яків Смолій не уточнює.

У НБУ лише відзначають, що Смолій написав заяву за власним бажанням та подав її президенту.

В Офісі президента Зеленського завили, що “нашим безумовним пріоритетом залишається забезпечення незалежності Національного банку України, про що неодноразово зазначав Президент України.”

“Наголошуємо, що дискусії щодо діяльності Національного банку України повинні базуватися виключно на засадах професійності та мають бути позбавлені політичного забарвлення, яке може мати негативний вплив на інституційну спроможність і незалежність Національного банку України”, – йдеться у повідомленні Офісу президента у Facebook.

Ще півтора місяця тому, в середині травня, Яків Смолій в інтерв’ю ВВС Україна запевняв, що не збирається у відставку.

Відповідаючи на запитання, наскільки впевнено він почувається на своїй посаді, пан Смолій тоді сказав:

“Почуваюся дуже впевнено, бо ми (НБУ) маємо професійну команду.

Нам вдалося уникнути якихось потрясінь у банківській системі у досить непростий період (запровадження карантину через поширення коронавірусу – Ред.). Бо коли є криза, є й паніка. А ми навіть не побачили відтоку депозитів з банківської системи, як це було під час попередніх криз.

 

Для голови Національного банку закон передбачає термін каденції 7 років, і є вичерпний перелік підстав, на основі яких може бути змінений голова НБУ. Голова Національного банку призначається і звільняється з подання президента, і затверджується Верховною Радою.

В мене термін каденції завершується у 2025 році. Тобто, ще є час і багато завдань, які ми повинні здійснити”.

Стабільність курсу НБУ та його незалежність є однією з головних умов домовленостей між Україною та МВФ щодо нової кредитної програми, що розпочалася у червні.

Яків Смолій керував Нацбанком ще з часів попереднього президента Петра Порошенка – з травня 2017 року він був виконувачем обов’язків голови НБУ, а у березні 2018 його офіційно призначила головою Верховна Рада.

Тоді Смолій замінив на цій посади Валерію Гонтареву.

Перші коментарі: Железняк і Дубінський

Заяву Смолія вже прокоментував перший заступник голови комітету Ради з питань фінансів Ярослав Железняк з фракції “Голос”.

Він назвав це “сумною, але очікуваною новиною”.

Ярослав Железняк підтвердив, що на НБУ чинився політичний тиск, зокрема через постанову про його незадовільну роботу.

“Наслідками такої заяви може бути припинення або значне ослаблення нашої співпраці з Міжнародним валютним фондом”, – прогнозує Железняк .

“Наслідком такої заяви можуть бути зміни грошової політики в цій країни, в тому числі, коли влада починає друкувати гривню, а це призводить до інфляції, а це призводить до підвищення кредитів і кредитних ставок, і це, на жаль, призводить до економічної нестабільності”, – попередив один з керівників профільного парламентського комітету.

“І найголовніше, наслідком цієї заяви може бути те, що старі корупційні еліти знову будуть повертатися до фінансового сектору нашої країни”, – додав Ярослав Железняк.

Він закликав керівництво держави “владнати ситуацію, коли вона ще не призвела до значної фінансової катастрофи”,

“Особливо, коли в державі немає грошей, а у нових політиків немає елементарного розуміння, як працює економіка в нормальних сталих демократичних країнах”, – відзначив Железняк.

Водночас можливу відставку Якова Смолія привітали у неформальній “групі Коломойського” у фракції “Слуга народу”, зокрема депутати Максим Бужанський і Олександр Дубінський.

“Сталося! І це лише початок”, – написав Дубінський у своєму Telegram. На його сайті з’явилася новина, нібито це саме він “добився відставки Смолія”.

Саме ця група критикувала НБУ і уряд за переговори з МВФ щодо нових кредитів для України, а ухвалення так званого “антиколомойського закону” про неповернення Коломойському “Приватбанку” була однією з вимог Міжнародного валютного фонду.

 



Джерело | Т1 Новини

Мітки: , , ,