23.12.2024

20 травня – Всесвітній день бджіл

Ваша реклама

Сьогодні, за ініціативою ООН, відзначається Всесвітній день бджіл. Свято з’явилося у 2018-му. Мета Дня – підвищити обізнаність про важливість цих комах та інших опилювачів і допомогти вжити заходів для забезпечення виживання бджіл на благо всього людства.

Рішення про відзначення цього Дня було прийнято ГА ООН 20 грудня 2017 року, нагадує Укрінформ.

Ініціатором виступила Словенія, яка і запропонувала, щоб цей день відзначався в травні, коли медоносні бджоли в Північній півкулі є найбільш активними, а потреба в запиленні є найвищою. Окрім того, 20 травня 1734 року народився словенський бджоляр, засновник сучасного бджільництва Антон Янша.

Щодо України, то на наших теренах бджільництво було відоме з давніх-давен, щоправда, звичних вуликів тоді не було, й за медом доводилося лазити на дерева. Звали таких збирачів меду бортниками. Найбільше бортництвом славились Чернігівщина й Полтавщина.

Мед вживали не тільки як цінний харчовий продукт, але і як обрядову страву. Медом і воском сплачували данину. У великій кількості вони йшли на експорт у близькі й віддалені країни – Візантію, Італію, Францію, німецькі землі, через Каспій – аж до країн Сходу.

Сьогодні ж Україна серед країн-лідерів з виробництва меду. У 2018 році, до прикладу, за даними Державної служби статистики, з нашої держави експортували 49,4 тисяч тонн меду.

Бджоли вважаються третіми за рахунком корисними тваринами після корів і свиней. Вони грають важливу роль в харчуванні людини та сприяють збереженню біорізноманіття в природі. Однак, вчені спостерігають в різних регіонах світу тенденцію скорочення популяції бджіл. Серед основних причин вимирання – монокультури і використання пестицидів у сільському господарстві.

Цікаві факти про бджіл:

Бджола – єдина комаха, яка виробляє їжу, яку людина може вживати в їжу без додаткової обробки.

Бджоли запилюють більше 170 видів рослин.

Медоносна бджола повинна з’їсти близько семи або навіть дев’яти кілограмів меду, щоб зробити 450 грамів бджолиного воску.

Медоносні бджоли спілкуються один з одним за допомогою своєрідних «танців» – так вони передають напрям і відстань до квітів.

Вважається, що бджоли існують на землі 15 мільйонів років, оскільки бджолу знайшли застиглою всередині бурштину.

У світі налічується понад 20 000 видів бджіл.



Джерело | Т1 Новини

Мітки: , ,