25.05.2024

Відійшов у вічність український та американський вчений, уродженець Бучача Роман Воронка

Креатор буд

Фото: Нестор Воронка

Помер відомий уродженець Тернопільщини, науковець, громадський активіст, пластун Роман Остапович Воронка. Чоловікові було 82 роки.

Про смерть батька у Фейсбуці повідомив його син Нестор Воронка.

Роман Воронка — український і американський вчений, професор математики Політехнічного Інституту штату Нью-Джерсі, США. Заслужений діяч науки і техніки України.

Батько Остап Воронка працював лікарем, був діяльним у громадському житті, мати — вчителькою географії і мови. Невдовзі після приходу більшовиків на територію Західної України батька Романа заарештували в 1941 році: його погнали етапом на північ до концтабору біля Мурманська, помер в тюрмі Челябінська 30 травня 1943 року.

У 1944-му сім’я покинула рідне місто Бучач. 8 років жили у Німеччині, потім емігрували до Америки, де Роман закінчив середню школу, університет, завершив студії математики у Нью-Йоркському університеті докторатом. Спеціяльність: асимптотичні методи в прикладній матeматиці диференціяльних рівнянь з частинними похідними.

З 1962 року викладав у Нью-Джерзькому Технологічному інституті (з 1977 – звичайний професор, відзначений 1987 як викладач. 1991—1992 жив та викладав в Укра­їні.

У 1990-х роках «оксамитової революції» в Україні провідний активіст у організаціях допомоги Україні; голова Товариства української мови США, співзасновник фонду допомоги дітям Чорнобиля, Фонду допомоги Руху, Фонду допомоги Україні, Координаційного комітету допомоги Україні. Допо­міг ввезти 260 комп’ютерних сис­тем для середніх шкіл України. Займався виданням понад 2.5 млн підручників для шкіл України.

Довголітний перший заступник голови Координаційного комітету допомоги Україні. Довголітний член Управи Наукового товариства імені Шевченка США.

Роман Воронка був членом Пласту. Свій шлях пластуна почав 1946 в Новому Ульмі, Німеччина. В 1952 переїхав до США. Там він брав участь в пластових таборах в Іст-Четгемі та Бобрівці, організував роверові та канойкарські табори. У Пласті був новацьким братчиком від 1955 до 1989 р. Голова Крайової Таборової Комісії при КПС. Вступив до Куреня Сіроманців у 1957 р.

 Джерело | Т1 Новини

Мітки: , , ,