У 1944 му – 46х роках лемківський народ зазнав поневірянь, а потім люди ще довго шукали нової домівки на українських землях. 77 років минуло з того страшного для лемківського народу часу.
Чимало лемків оселилися на Монастирищині. Багато згодом емігрували в США, Канаду та європейські країни. Але де б не були, щороку сім’ями, родинами гуртуються, з’їжджаються в Монастириськ на міжнародний фестиваль «Дзвони Лемківщини».
Є ще одна дата, яку згадують з сумом, але вона не менше гуртує лемків. І у другу неділю вересня в Україні вшановують роковини депортації – примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини.
Директорка музейного комплексу «Лемківське село» Віра Дудар закликала у неділю всіх лемків і поціновувачів лемківської культури на поминальні віча. Жінка переконана, що в кожному місті, де живуть лемки, люди мають про це згадати.
Із 1944 по 1946 роки на територію УРСР депортували близько півмільйона українців із їхніх етнічних земель, під час акції «Вісла» – 150 тисяч, у 1948-1951 роках ще понад 41 тисячу. Вшановувати жертв примусової депортації на державному рівні в Україні почали у 2019-му.
Мітки: Віра Дудар, вшанування пам'яті, лемки, новини Тернопільщини